BLDC MOTOR

Bldc Motor Ve Alternatörlerin Özgün Ve Sistem İhtiyaçlarına Uygun Tasarımlarıyla, Ege Dinamik; Savunma Sanayiinde Kullanılan Sistemler İçerisindeki Kritik Motor Ve Alternatör Bileşenlerinin Dışa Bağımlılık Sorununu Ortadan Kaldırıyor.

Bldc Motor Ve Alternatörlerin Özgün Ve Sistem İhtiyaçlarına Uygun Tasarımlarıyla, Ege Dinamik; Savunma Sanayiinde Kullanılan Sistemler İçerisindeki Kritik Motor Ve Alternatör Bileşenlerinin Dışa Bağımlılık Sorununu Ortadan Kaldırıyor.

Şirketin kurucu ortağı Dr. Durmuş Uygun’ un akademik bilgi birikimi ve tasarım tecrübesi ile 2014 Yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Teknopark (DEPARK)’ta kurulan Ege Dinamik, küçük güçlü elektrikli araçlar için motor çözümlerini tasarım, üretim  ve kalifikasyon süreçlerini yürüterek ticari hayatına başlamıştır. 2018 yılından itibaren Türk Savunma Sanayii’ nin lokomotif şirketileri ile farklı projeler kapsamında elektrik motoru ve alternatörlerin tasarımları ve üretimleri ile birlikte birçok yerlileştirme projesi tamamlamıştır.

Bugün Ege Dinamik, İzmir Menemen’ deki 2.500 m2’ lik yerleşkesinde;, 8 kişilik Ar-Ge ekibi ve Üretim ekipleriyle tüm süreçlerinde kalite standartlarını benimseyerek Dünya devi firmaların verimlilik seviyeleri ile rekabet edecek ürünlerin üretimlerini gerçekleştirmektedir. T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’ nın, Türk Silahlı kuvvetleri ve ülkemizin güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını sürekli gelişim anlayışıyla azami ölçüde milli teknolojiler ve yerli imkanlar ile karşılama vizyonu doğrultusunda Türk Savunma Sanayii’ nin taleplerini karşılamaya yönelik çözümler Ege Dinamik tarından üretilmektedir.

Yakıt İçerisinde Çalışan Pompa ve Fan Motorları

BLDC Motorları yüksek verimlilikleri, dayanıklılık ve kontrol edilebilirlikleri sayesinde hava platformlarının farklı sistemlerinde kendilerine geniş kullanım alanları bulmaktadır. Füze platformlarının kanat tahrik sistemleri, insansız hava araçları için itki sistemleri, hava araçlarının yakıt ve fan pompaları gibi zor şartlar ve dayanıklılık gerektiren sistemlerde fırçasız doğru akım motorları sıklıkla kullanılmakta ve özellikle zor koşullar için gereken motorların teminleri yurt dışından sağlanmaktadır.  

İnsanlı / insansız hava araçları ve hava platformları için Ege Dinamik tarafından ihtiyaca yönelik olarak geliştirilen farklı tipte BLDC Motorlar bir çok Savunma Sanayii projelerinde kullanılmaktaktadır. 45W ve 1500W aralığında yüksek hızlı BLDC Motorlar, füze platformları için kanat tahrik ve yakıt pompa sistemlerinde, hava araçları içinse kanat tahrik, fan ve yakıt pompa sistemlerinde kullanılmaktadır.

2019 – 2021 yılları arasında Ege Dinamik, farklı güç ve koşullarda çalışan 4 farklı tipte kanat tahrik sistemi motorunun yerlileştirme ve kalifikasyon süreçlerini tamamlamıştır. Ege Dinamik, 2022 yılının başında üstlendiği bir geliştirme ve üretim projesi kapsamında füze yakıtı içerisinde çalışan ve yurt dışından tedarik edilen bir BLDC Motorun yerlileştirme ve kalifikasyon aşamalarını başarıyla yürütmüştür.

(Alt Başlık ) Kara Platformları İçin Kule ve Taret motorları ve Silecek Sistemleri

Ege Dinamik, zorlu koşullarda çalışan kara platformlarının gereksinimlerinin karşılanması amacıyla, müşteri ihtiyaçlarına göre dizayn edilen ve üretilen, üstün stabilizasyon sağlayan yenilikçi elektromekanik çözümler geliştirmiştir.

Ege Dinamik tarafından 500W-1500W güç aralığında geliştirilen Doğrudan tahrikli BLDC motor ailesi kule ve taret uygulamalarında dişli kutusu ihtiyacını ortadan kaldırıp üstün stabilizasyon ve hassasiyet sağlamaktadır. Ege Dinamik’in 300W- 1000 W güç aralığında geliştirdiği BLDC motor; dişli kutusu, fren ve enkoder içeren sistem çözümleri ile kule ve taret uygulamalarında kullanılmak üzere yurt dışından tedarik edilen ürünlerin yerli alternatiflerini oluşturmuştur.

Ege Dinamik 2020 yılında üstlendiği bir yerlileştirme projesi kapsamında Askeri Zırhlı Araçlar üzerinde kullanılmak üzere 120W gücünde redüktör ve sürücü entegreli bir silecek sisteminin yerlileştirme ve kalifikasyon süreçlerini başarıyla tamamlamıştır.

Endüstri İhtiyaçları İçin Yerli Çözüm : A/C Servo

Neredeyse tamamının yurtdışı menşeili firmalar tarafından domine edildiği Endüstriyel Servo Motor Pazarına yönelik yerli alternatif oluşturma çalışması Ege Dinamik tarafından 2021 yılı başı itibariyle başlatılmış, Endüstriyel Servo Motor Ailesi’ nin 2022 yılı sonuna kadar prototipleme ve kalifikasyon süreçlerini tamamlanması hedeflenmiştir.

Keyword: BLDC Motor